آرم جمهوری اسلامی ایران و آرم سیکها

برخي مي گويند آرم جمهوري اسلامي، آرم سيكهاي هندوستان است. جواب اين شبهه چيست؟

images_0.jpgیکی از مسائلی که به دنبال طراحی آرم جمهوری اسلامی ایران، توسط عده‌ای مطرح شد، مسئله تشابه این آرم با آرم سیک‌های هندوستان می‌باشد. این مسئله حتی در زمان طراحی این آرم و در زمان حیات امام(ره) مطرح شد که بخاطر تفاوت‌های اساسی آن با آرم سیک‌ها، آرم جمهوری اسلامی مورد تائید امام(ره) قرار گرفت.

شبهه این مسئله به نحوی بود که آقای هاشمی رفسنجانی نیز در کتاب خاطرات خود در سال 61 به این مطلب اشاره می‌کند که این شبهه در ذهن یکی از ائمه جمعه مطرح بوده است و ایشان این شبهه را برطرف می‌کنند.
« آقای‌ [بهاءالدین‌]علم‌ الهدی‌ [نماینده‌ اردبیل‌] آمد و آرم‌ سیکهای‌ هند را آورد که‌ بی‌ شباهت‌ به ‌آرم‌ جمهوری‌ اسلامی‌ نبود و نگران‌ بود که‌ بگویند بستگی‌ به‌ سیک‌ها دارند. گفتم‌ تفاوتهای‌ زیادی‌هم‌ دارد. نگرانیش‌ را رفع‌ کردم‌«
بنابراین مسئله شباهت این دو، مسئله‌ای بوده که در همان زمان طراحی آن نیز مطرح شده بوده است، اما بررسی جزء جزء ایندو نماد، تفاوت‌های آن آشکار می‌گردد.
خاندا (Khanda ) یكی از مهمترین سمبل‌های آیین سیك می‌باشد و بر تمام پرچم‌های سیك‌ها نقش بسته است. این نماد مجموعه‌ی چهار سلاحی است كه در زمان(Guru Gobind Singh) دهمین نسل از بنیانگذاران آیین سیك مورد استفاده بوده است.
این سلاح ها عبارتند از:
یك شمشیر دولبه كه خاندا سیت نامیده می‌شود در وسط. یك سلاح دایرهای به نام Chakkar چاكار در وسط. دو خنجر به نام kirpans كه در طرفین خاندا قرار گرفته اند و دسته های آنها به حالت ضربدر در پایین قرار دارد كه نماینده طبیعت دوگانه هستند و Miri و Piri نام دارند. هر یك از این سلاح ها به تنهایی معنای سمبلیك دارند.شمشیر وسط نماد دانش خداوند .چاكار به معنای یكتایی خداوند.Miri به معنای حاكمیت سیاسی و Piri به معنای حاكمیت روحانی می باشد. اهمیت خاندا در آیین سیك همانند صلیب در مسیحیت و ستاره داود یهودیت است.
طبیعتا مشاهده می‌شود که هر یک از اجزاء این نماد، بیانگر اعتقادی از اعتقادات سیک‌ها می‌باشد، در صورتی که اجزاء پرچم جمهوری اسلامی ایران، نماد مفاهیم دیگری می‌باشد؛ چنانکه طراح آرم جمهوری اسلامی ایران در دو مصاحبه‌ای که در آن سال‌ها انجام دادند، به معانی اجزاء به کار رفته در آرم جمهوری اسلامی، اشاره کردند که همگی برگرفته از تعالیم اسلامی می‌باشد. دکتر ندیمی طراح این آرم، در پاسخ به این سوال که «آیا این آرم برگرفته از آرم گروه سیک های هندوستان است»، به معانی اجزاء این آرم می‌پردازد و می‌گوید:
«هلال‌های تعبیه‌شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که حضرت رسول (ص) بارها با شمشیر مبارکشان به عنوان امضا بر روی شن‌ها ترسیم کرده‌اند. این طرح پنج بخش دارد که نشان‌دهندهء پنج اصل دین است. اصل توحید را در حکم عمود دو ساقهء اصلی در میان خود دارد. علاوه بر کلمه الله که در ترکیب اصلی آن دیده می‌شود، لااله‌الاالله نیز در آن مستتر است. جزء قائم میانی در ترکیب با شکل تشدید (ّ) که در خط فارسی و عربی نشانهء شدت است، شمشیر را تداعی می‌کند؛ این همان تعبیر کلمهء «حدید» است.
تقارن‌های این آرم هم نشانهء تعادل و توازن است؛ این همان میزان است. بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این آرم همان بیان کلمهء الله است که قالب و محتوا را در خود جای داده است. آرم به صورت کروی طراحی شد تا نشان‌دهندهء پیام جهانی آن باشد."
ندیمی در سال 1362 برای دومین بار و آخرین بار در گفت وگویش با مجله پاسدار اسلام درباره تبیین مفاهیم اثرش می‌گوید: " علاقه داشتم برای جهان اسلام یک نشان درست کنم. وقتی حضرت امام فرمودند که نشان شیر و خورشید باید عوض شود و کشور به نشان جدیدی نیازمند است، به صورت جدی ایده‌ام را پی‌گیری کردم و به مرور سیاه‌مشق‌های قبلی پرداختم. در این نماد سه رکن اساسی حکومت اسلامی از دیدگاه قرآن وجود دارد یعنی کتاب، ترازو و آهن و یا به عبارت قرآنی کتاب، میزان و حدید. جزء قائم میانی، در ترکیب با شکل تشدید که در خط فارسی و عربی نشانه شدت است شمشیر را تداعی می‌کند، قائم و ایستاده که خود نماد و قدرت و استحکام و ایستادگی است و این برداشت تعبیری از کلمه حدید است در کتاب الله (... انزلنا الحدید فیه باس شدید) و ترکیب کاملا متقارن شکل، بیانی از حالت تعادل و توازن که این نیز برداشتی تعبیری است از کلمه میزان در کتاب خدا. والسماء رفعها و وضع المیزان.
پنج جزء تشکیل‌دهنده علامت که اگر به پنج اصل پایه دین برگردد اصل توحید را در حکم عمود و ساقه اصلی در میان دارند، گذشته از آنکه در ترکیب کلی خویش کلمه الله را بیان می‌کنند و عصاره‌ای از کلمه توحید یعنی لا اله الا الله را نیز در دستور خود مستتر دارند. خطوط هلالی‌های طرح که در یک دایره محاط است با تداعی نصف‌النهارهای کره جهانی بودن دعوت اسلام را تجسم می‌بخشند. کلمه الله به صورت کروی طراحی شده تا نشان‌دهنده پیام جهانی آن باشد. هلالی‌های تعبیه شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که حضرت رسول (ص) بارها با شمشیر مبارک‌شان به عنوان امضا بر روی شن‌ها ترسیم کرده‌اند اما پس از آن وی پرچم را نیز طراحی نمود. "
او در توضیح طرحش ادامه می دهد: " این پرچم به امید دادن به دست حکومت امام زمان (عج) طراحی شد. رنگ‌های سبز و سفید و سرخ، علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر همگی از ارکانی هستند که در قانون اساسی برای پرچم ایران در نظر گرفته شده‌اند."
دکتر ندیمی از شعار بودن الله اکبر، تکرار را اقتباس می‌کند: "این شعار یازده بار در رنگ سرخ و یازده بار در رنگ سبز یعنی بیست و دو بار تکرار می‌شود و این اشاره‌ای است به بیست و دوم بهمن 57. قالب راست گوشه خط نوشته الله اکبر یادی است از کوبندگی این شعار و این همان خطی است (خط بنایی) که شعار الله اکبر را بر بلندای اذان و بر گنبدها و مناره‌های الله اکبر در مساجد اسلامی نقش می‌کرده و اکنون بر بلندای پرچم ایران نشسته است. کلمه قرمز الله منقوش بر پرچم جمهوری اسلامی بیانگر مبدأ و منت‌های آفرینش است الی الله المصیر و هدف و غایت حکومت اسلامی را نشان می‌دهد."
بنابراین مشخص می‌شود که اجزاء به کار رفته در آرم جمهوری اسلامی ایران، بیانگر مفاهیم متعالی می‌باشد که بشدت با تعالیم آئین سیک تفاوت‌های اساسی دارد و صرف بعضی تشابهات ظاهری، دلیلی بر مشابهت‌های واقعی و معنایی میان ایندو نمی‌باشد.
سیدعلی اصغر میرخلیلی
منابع:
کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی، سال 61، پس از بحران.

دیدگاه ها

انچه عیان شد چه حاجت به بیان

انچه عیان شد چه حاجت به بیان است.

وجود یک تشابه بین دو نماد رو

وجود یک تشابه بین دو نماد رو نمیشه بعنوان این دونست که این دو تفکر از یکجا سرچشمه میگیرن!!!! احتمالا خودتونم متوجه باشید که در بحث طراحی گرفتن ایده از طرح های دیگر یک بحث فوق العاده رایج حتی در سطوح بالای طراحی هستش و بسیار خام اندیشی هستش که بخوایم بدلیل تشابه این دو نمادریششون رو یکی بدونیم!!!! حتی اگر از انبوهی از استدلالات محکم در طراحیش چشم پوشی کنیم :-)

ان کس که نداند ونخواهد که

ان کس که نداند ونخواهد که بداند….
برخی افراد به اینکه بر مبنای یک توهم محض جلو بروند معتاد هستند از جمله ش دست یازیدن به این توهم های مضحک هست. نادان هم که از هر طرف بخوانیمش معرف حضورتان هست ک هچه میشود.
حالا بماند که چنین افراد گیجی اصلا میدانند اعتقادات بنیادی و نمود بیرونی و اصطکاک های شدید سیک ها با مسلمان ها چگونه است.

شباهت آرم جمهوری اسلامی با آرم سیک های هندی و هندی بودن امام خمی

«حالا فهمیدم چرا خمینی که از قضا هندی هم بوده روی تغییر آرم پرچم اینقد پافشاری میکرد»

پاسخ :

1. بر اساس شجره نامه تنظیمی حشمت الله ریاضی یزدی که در انتهای کتاب خاطرات آیت الله پسندیده آورده شده است، جد سیزدهم امام خمینی(س) به نام سیدحیدر موسوی صفوی اردبیلی کردی که از طرف پدر و مادر هر دو سید حسینی بود، در سال 766 از طرف عارف بزرگ میر سیدعلی همدانی جهت ارسال پیام نور و عرفان از ایران عازم کشمیر می شوند و اجداد حضرت امام در آن جا به کار تبلیغ دین به جد و جهد پرداخته و در این راه بعضا جان را فدا کرده و به فیض شهادت نائل آمده اند تا اینکه مرحوم سیداحمد جد حضرت امام عازم عتبات عالیات و نجف می شوند و از آنجا به ایران – خمین – می آیند.

2. علامت نشان داده شده علامت سیکهای هندی است و نه گاوپرستان هندی .

3. مسئله تشابه این آرم با آرم سیک‌های هندوستان حتی در زمان طراحی این آرم و در زمان حیات امام(ره) مطرح شد که بخاطر تفاوت‌های اساسی آن با آرم سیک‌ها، آرم جمهوری اسلامی مورد تائید امام(ره) قرار گرفت.

4. حمید ندیمی طراح آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران در سال 59 در روزنامه جمهوری و کیهان می گوید:
« هلال‌های تعبیه‌شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می‌گیرد که حضرت رسول (ص) بارها با شمشیر مبارکشان به عنوان امضا بر روی شن‌ها ترسیم کرده‌اند. این طرح پنج بخش دارد که نشان‌دهنده پنج اصل دین است. اصل توحید را در حکم عمود دو ساقهء اصلی در میان خود دارد. علاوه بر کلمهء الله که در ترکیب اصلی آن دیده می‌شود، لااله‌الاالله نیز در آن مستتر است. جزء قائم میانی در ترکیب با شکل تشدید ( ّ ) که در خط فارسی و عربی نشانهء شدت است، شمشیر را تداعی می‌کند؛ این همان تعبیر کلمهء «حدید» است. تقارن‌های این آرم هم نشانهء تعادل و توازن است؛ این همان میزان است. بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی این آرم همان بیان کلمهء الله است که قالب و محتوا را در خود جای داده است. آرم به صورت کروی طراحی شد تا نشان‌دهنده پیام جهانی آن باشد. ”

5. خاندا، نماد آئین سیک معرف بسیاری از اعتقادات پایه‌ای سیک است و بیانگر اصل دیگ و تیغ و فتح در دین سیک است که به شکل یک نشان‌واره نمایش داده شده‌است. این نشان‌واره مجموعه‌ای از نماد سه شیء مختلف است:
– یک شمشیر خاندای دو تیغه در مرکز.
– یک چاکرام (جنگ‌افزار دایره‌ای شکل که در جنگ تن‌به‌تن و برای پرتاب بکار می‌رود.)
– دو شمشیر یک‌تیغه (کیرپان) که در دو طرف چاکرام و خاندا قرار گرفته‌اند.

منبع :

کانال آنتی شبهه
yon.ir/SCkQ
yon.ir/sikHendoo
yon.ir/Tashaboh
yon.ir/armParcham
http://yon.ir/9jWd

متاسفانه از ایران بعید است که

از ایران بعید است که در پرچم خود نشانه شیطان پرستی داشته باشد

نیازی نیست تا کاری انجام شود

نیازی نیست تا کاری انجام شود که شبهه بر انگیز باشد
خیلی راحت میتوان روی پرچم نوشت الله

آرم جمهوری اسلامی

چون خانواده حضرت امام از هند تشریف آورده اند این شبهه ایجاد می شود که این نماد برگرفته از سمبل سیکها باشد و بعید هم نیست چون این شبهه ها همان موقع هم وجود داشته یعنی آقای دکتر طراح آرم بعید است که آرم سیکها را ندیده باشد گرچه از نظر تفسیری خیلی روی آرم کار شده و شدیداً با مفاهیم اسلامی عجین شده است و از این منظر کلی با سمبل حضرات سیک فرق دارد.

اگر کسی این شباهت را اتفاقی

اگر کسی این شباهت را اتفاقی قلمدادکند به عقل و خردش نمی خندید ؟

محقق

شبهات برطرف نشد - مورد تایید نیست

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.