انرژی درمانی واقعیت دارد؟

انرژی درمانی ایا حقیقت دارد؟ یعنی درست است که انرژی درمانی وجود دارد؟

در جواب این سوال باید به چند مطلب دقت کرد:
1. بسیاری از مدعیان انرژی درمانی، توانمندی درمانگری ندارند و یا بسیار کمتر از آن که ادعا می کنند؛ مهارت دارند. یعنی اگر هم کمی از انرژی درمانی اطلاعاتی دارند، به این حد نیست که بتوانند مواردی را که ادعا می کنند؛ مداوا کنند. چرا که موارد زیادی مشاهده شده است که این افراد با اغراض ناشایستی مانند شهرت و یا کسب پول و یا احیانا تمتعات جنسی از دیگران این گونه ادعا ها را مطرح می کنند.
در موارد دیگری هم افرادی وجود داشته اند که قدرت های غیر شرعی دیگری غیر از انرژی درمانی داشته اند و افراد ناآگاه چون نمی دانسته اند که این قدرت روحی با انرژی درمانی تفاوت دارد؛ به نفع این افراد تبلیغ کرده اند که فلان فرد انرژی درمانگر است. در حالی که انرژی درمانی نبوده است، بلکه جن گیری بوده است.
مثلا در یک مورد یک کسی که به نام انرژی درمانگر مشهور بود، معلوم شد که از طریق بعضی کارهای ضد شرعی با پاره ای از اجنه کافر ارتباط دارد و اخباری را در مورد زندگی مریدانش، از طریق کسب خبر از جنیان به هوادارانش میدهد و ایشان هم فکر می کردند که این فرد، توان درمان گری دارد؛ در حالی که هیچ کار درمانی از وی ندیده بودند. و چون تصور می کردند که استادشان صاحب کرامت است؛ خیال کردند که هر کاری از وی ساخته است. به همین علت انرژی درمانی را هم برایش کاری راحت و قابل انجام می دانستند.
2. نکته دوم این که انرژی درمانی ـ صرف نظر از مدعیان دروغین زیادی که الان در بازار مرید پروری فعالند ـ یکی از توان مندی ها و واقعیت هایی است که خداوند در وجود انسان قرار داده است. یعنی مرتبه ضعیفی از انرژی که قدرت درمان گری دارد؛ در کالبد همه ما وجود دارد. نکته در این است که بعضی در سایه تمرین های تمرکزی و روحی می توانند مقدار بیشتری از این انرژی را به کار بیندازند. میزان انرژی که انسان در حالت عادی می تواند به کار بگیرد، مقدار کمی است. اما می توان با تمرین های متناسب، هم مقدار بیشتری انرژی جذب کرد و هم مقدار بیشتری انرژی برای دیگران ارسال کرد.
3. نکته سوم این که انرژی درمانی نه یک مسئله معنوی و نه یک قابلیت عرفانی که در حقیقت یکی از مزیت های جسم انسان است؛ که خداوند مثل دیگر قابلیت های جسم به انسان موهبت کرده است. انرژی درمانی اساسا ربطی به ایمان و تقوای افراد ندارد؛ یعنی یک فرد بی ایمان و حتی یک انسان ضد خدا هم می تواند در صورت تمرین و ممارست از این قدرت بهره بگیرد.
نتیجه این که حتی اگر کسی در درمان گری با انرژی راستگو هم باشد، حرف ها و ادعاهای معنوی و به ظاهر عرفانی اش، یک فریب است. به عبارت دیگر ممکن است کسی در قدرت درمان گری راستگو باشد ، اما در ادعای عارف بودن و مرشد بودن یک شیاد و فریبکار از آب دربیاید.
به همین علت است در غرب و در اماکن آکادمیک با انرژی درمانی برخوردی علمی کرده اند و نه روحی. چرا که انرژی درمانی و کار با انرژی را در قالب یک رشته علمی تدوین کرده اند و برای آن ضابطه و شرایط و فیلتر های آموزشی قرار داده اند.
4. نکته دیگر این که این طور نیست که همه امراض را بتوان با انرژی درمانی مداوا کرد. اولا بیشتر معطوف به جسم و امراض عضلانی و استخوانی کاربرد دارد؛ نه اختلالات روانی و روحی. دوم این که افرادی که انرژی درمان گر هستند خودشان در معرض تشعشعات انرژی حاصل از انرژی های مضر دیگران هستند. یکی از کتاب های مربوط به این حوزه آورده است:
« هدف انرژی پرانايا اينست كه دستگاه تنفسي در بهترين شرايط عمل كند (باعث اصلاح گردش خون شود، هضم و دفع دچار اشكال نشوند، مريضي‌ها تبديل به سلامتي گردند). (يوگا درماني، پرتو پرانايا، آينگر، ترجمه‌ي مهيار خورزاد، نشر كارون ص 43)
هر چند منظور مولف امری فراتر از انرژی درمانی موجود است، اما نباید فراموش کرد که حتی مراتب بالای درمان گری با انرژی که این مولف ادعا کرده است، تنها یک اثر جسمی است و نه یک تعالی معنوی و اخلاقی.
5. نکته آخر این که در آزمایشگاه های مخصوص انرژی و دستگاههایی که در این جهت به کار گرفته شده اند؛ ثابت شده است که افراد مومن و با تقوی میزان انرژی زیادتری دارند و حالات معنوی مانند نماز و روزه و دعا انسان را در حالت انرژی متراکم تری قرار می دهد. بنا براین به روش تجربی هم اثبات گردیده که تاثیر ارتباط با خدا و حالت های معنوی که در دین مقدس اسلام به آن پرداخته شده است، بی بدیل است. به عبارت دیگر اعمال شرعی که در متون دینی به آن ها سفارش شده است؛ هم همین تاثیرات را دارد. هر چند انسان مومن و متعبد نباید این اعمال را با قصد کسب انرژی به جا آورد؛ بلکه باید با نیت انجام اوامر الهی به انجام این دستورات اقدام کند. در این صورت هم از نتایج معنوی و اخروی آن بهره مند شده و هم ازثمراتی که در کوتاه مدت بر جسم داشته است، نیز محروم نمانده است.

دیدگاه ها

پاسخ به نوشته شما

اين خيلي خوبه كه راجع به مساله اي بدون تعصب نظر بديم و بر اساس اصول
كل نوشته شما پر از تناقضه بالاخره آدماي با ايمان انوژي شون بالاتره يا انرژي هيچ ربطي به عرفان و ايمان نداره؟ و اينكه شما يا انرژي رو قبول داري يا نه
اگه قبول نداري كه ديگه مسخره ست كه اومدي ميگي هرچي مذهبي تر باشي انرژيت بهتره و اين داستانا
لطفا اگر اطلاعاتتون كافي نيست مردم و گمراه نكنيد
تو كشورهاي اروپايي و آمريكايي هيچ مشكلي با اين موضوع ندارن بالعكس حتي پزشكاشون هم قبول دارن

سلام کاملا صحیح است که هرچه

سلام کاملا صحیح است که هرچه ایمان قوی تر باشد انرژی مثبت انسان و آرامش بیشتر است من خود به تجربه در افرادی دیده ام متشکرم

با سلامخدمت دوستان عزیز عرض

با سلام
خدمت دوستان عزیز عرض کنم که نویسنده مقاله بالا کاملا مشهود است که تحقیق کاملی در مورد این موضوع انرژی درمانی نداشته و فقط بر اساس شنیده ها و گفتار دیگران این مقاله را نوشته و چنانچه می خواسته که مطالب کاملی را ارائه نماید میبایست تحقیقات جامع و آزمایشات کاملی انجام می داده که مسلما در حد و توان این نویسنده و محقق تعصبی نبوده و کاملا مشهود است که بر اساس تعصبات و کورکورانه این مقاله را نوشته اند.
بنده بعنوان یک درمانگر این رشته عرض می نمایم که این روش از درمان یک لطف الهی بوده و هیچ ارتباطی با عرفان و اینگونه مسائل ندارد و کافی است که بدانید اشخاصی که دارای حس خدادادی قوی تری باشند می توانند این روش درمان را در رشته های پیشرفته یوگا یاد گرفته و به بشریت خدمت کنند . که متاسفانه در ایران هیچ جایگاهی برای گفتان آرام و بدون دغدغه وجود ندارند که افرادی که این فعالیت را دارند زیر نظر مراجع قانونی بتوانند توانمندی خود را به طور صحیح ارائه نمایند و مردم نیز به صورت صحیح از این موهبت الهی بهره ببرند .
به امید روزی که با هر پدیده جدید و روشنگری با تعصب بر خورد نشود .

آزمایشگاه های مخصوص انرژی؟

آزمایشگاه های مخصوص انرژی؟ برو خودتو مسخره کن
به انرژی درمانی کاملا اعتقاد دارم ولی آخه دستگاه تشخیص مقدار انرژی ؟ الان خواستی بگی ما مذهبی ها خیلی خوبیم؟

مطالب شما درست است اما

مطالب شما درست است اما متاسفانه بسیاری سعی دارند از راه عرفان دینی به شناخت های زیر مجموعه برسند ایا بهتر نیست موضوع برعکس باشد همانطور که خانم ایتالیایی که اخیرا در حرم امام رضا با پیگیری علمی انرژی درمانی به شناخت روش درمانی نماز خواندن مسلمانان (تشیع ) به این شناخت رسیده است ومسلمان شده است

ﻧﮑﺎﺕ ﺟﺎﻟﺒﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻣﺎ ﺑﺤﺚ ﺩﯾﻨﯽ

ﻧﮑﺎﺕ ﺟﺎﻟﺒﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻣﺎ ﺑﺤﺚ ﺩﯾﻨﯽ ﻏﯿﺮ ﻣﺮﺗﺒﻂ بود

پاسخ دیدگاه

ممنون از شما بابت مطالعه این مقاله و درج نظرتان، آیا منظورتان این است که این مقاله ربطی به به این سایت نداشته یا پاسخ ارائه شده به سوال بحث، مرتبط به آن نبوده؟

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.