فال و طالع بینی

جواني هستم 22 ساله براي اجاره مغازه خواستم اقدام كنم اما به من پيشنهاد فال شد خانمي كه فال ميگرفت مشخصات من و صاحب مغازه را داد از روي فال و گفت از اين كار دوري كن كه درفال اينچنين امده است اما من به اينده اين مغازه اميدوارم بنظر شما بايد چه كاري انجام دهم.لطفا در مورد فال تو ضيح بدين.آیا فال گرفتن حرام است؟

tale.jpg
در پاسخ به مطالب زير توجه كنيد :
الف. طالع بيني، كف بيني، رمالي، اگر چه ممكن است از علوم غريبه باشد و برخي از اشخاص اين علم را داشته باشند ولي چند مطلب در اين زمينه قابل اشاره است:
اولا: بسياري از كساني كه ادعاي اين علوم را مي كنند افراد شارلاتان و حقه باز و كذاب هستند، كه صرفا ادعايي را مطرح مي نمايند. به هر حال مطلبي مطرح مي شود كه چه بسا در ناخودآگاه ذهن طرف مقابل هم نفوذ كند و اگر زمينه اي فراهم شود ، همين ادعا ذهن شخص را جهت دهي مي كند. اگر كسي هم مكرر به فال گيري و كف بيني و امثال اينها مراجعه كرده باشد بالاخره احتمال مهيا شدن زمينه هاي برخي از اين ادعا هاي موهوم بيشتر خواهد بود.
ثانيا؛ به فرض كه رمال و طالع بين واقعا علمي از علوم غريبه هم داشته باشد، به فتواي مراجع معظم تقليد چنين عملي حرام است.[1] و نمي تواند مبناي مشروع و معقولي براي تصميم سازي در امور مهم زندگي مثل اشتغال و ازدواج باشد.
ثالثا، روش صحيح تصميم سازي براي هم امري از نظر شرع و عقل مشخص شده است. خصوصا در امر اشتغال وازدواج ضمن آنكه به دوري از روش هاي غير شرعي مثل رمالي و طالع بيني و ... تاكيد شده است، روش هاي عقلايي آن هم كه همان مشورت و تحقيق و نهايتا طلب خير و توكل به خداوند متعال است تصريح گرديده است.
رابعا؛بايد گفت هر آن چيزي كه انسان را از مسير صحيح،سالم و طبيعي به دور كند، در اسلام با آن مبارزه شده است و علوم غربيه از آن دست علومي است كه بشر را در وادي غير عقلاني وارد مي‏كند.

ب. استخاره بعد از تحقيق و مشورت و به منظور برون رفت از شك و ترديد مبناي عقلي و منطقي و شرعي دارد و در برخي روايات بر ان صحه گذاشته شده است و با طالع بيني و فال و اين گونه اموري كه پايه و اساس عقلي و علمي و منطقي و شرعي ندارد متفاوت است .

پی نوشت ها:
[1]آيت الله ناصر مكارم شيرازي، استفتائات، ج 1، ص 156، سؤال 563 و 564؛ آيت الله فاضل لنكراني، استفتائات، ج 1، س 2202.
[2]روم : 21 وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْه

دیدگاه ها

1

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.